Screen readers: Two navigational links to follow.Skip to site navigation.Skip to page content.
The University of Iowa News Services
The University of Iowa News Services Home News Releases UI in the News Subscribe to UI News Contact Us

University of Iowa News Release

 

Dec. 17, 2009

Hawkeye Marching Band heads to the 2010 Orange Bowl

The Hawkeye Marching Band, under the direction of University of Iowa School of Music faculty member Kevin Kastens, will accompany the Hawkeye football team to the 2010 Orange Bowl in Miami Jan. 5.

The 240-member band - which is the largest student organization on the UI campus -- will perform at the Orange Bowl game and in a variety of pre-game events. Learn more about the band at http://www.uiowa.edu/~bands/HMB/Welcome.html.

The school of music is a unit in the division of performing arts in the UI College of Liberal Arts and Sciences.

NOTE TO EDITORS: Receipt of this release indicates that a student from your community or readership area is traveling to the Orange Bowl as a member of the 2009-10 UI Hawkeye Marching Band. Students' names are listed below, alphabetically by hometown, with Iowa hometowns listed first. After each hometown name, the listing provides each student's name, the instrument the student plays in the band and year in school. Editors are advised to check the hometown listings of all communities in their region.

AMES: Kelsey Kaufman, trumpet, junior; Ben Nadler, drumline; Isaac Strohman, alto saxophone, freshman
ANKENY: Joseph Ackerman, sousaphone, sophomore; Brady Gramenz, mellophone, freshman; Lindsey McDevitt, alto saxophone, sophomore; Tyler Owen, alto saxophone, freshman
ATLANTIC: Devin Jacobsen, sousaphone, sophomore; Adam Tellis, trombone, sophomore
AURELIA: Jodi Husman, tenor saxophone, sophomore
BETTENDORF: Brian Berge, baritone, freshman; Lee Betker, alto saxophone, freshman; Scott Goodmundson, drumline, sophomore; Alexandra Lubbers, alto saxophone, sophomore; Christine Turner, clarinet, junior
BLAIRSBURG: Heather Sprecher, clarinet, sophomore
BLUE GRASS: Karly Fangmann, alto saxophone
BRYANT: Taylor Cook, trumpet, freshman
BURLINGTON: Stephanie Bessine, clarinet, sophomore; Bridget Deery, alto saxophone, sophomore
CARROLL: Katie Naberhaus, tenor saxophone, sophomore; Jessica Odendahl, tenor saxophone, senior
CEDAR FALLS: Megan Christie, mellophone, junior
CEDAR RAPIDS: Jackson Cover, trumpet, freshman; Clint Downey, trombone, freshman; Will Downey, trumpet, junior; Adam Freese, baritone, sophomore; Nicholas Hensch, drumline; Michael Kirk, trombone, freshman; Callie O'Connor, drumline; Mackenzie O'Connor, mellophone; Austin Peiffer, trombone, senior; Daniel Perez, drumline; Pamela Schroeder, trumpet, junior
CHARLES CITY: Genevieve Becicka, drumline, sophomore; Coleman Boley, alto saxophone, graduate
CLINTON: Amber Foster, trombone, sophomore; Andrew Matzen, trumpet
CORALVILLE: Robert Medd, trombone, sophomore; Robert Ogborn, trombone, freshman; Jason Reichart, sousaphone, graduate; Kristal Terpstra, baritone, graduate
COUNCIL BLUFFS: Andrew Drees, trumpet, freshman; Colin Herr, trombone, senior; Michael Keefer, trumpet graduate; Andrew Philbrick, baritone, senior; Jonathan Thomsen, trumpet, senior; Leanne Wichman, drumline, sophomore
DAVENPORT: Jessica Aust, piccolo, freshman; Megan Carney, piccolo, freshman; Steven Neilssen, baritone, sophomore; Constance Riggins, mellophone, freshman; Alicia Villareal, mellophone, senior; Nicholas Villareal, mellophone, freshman; Lindsay Wolf, tenor saxophone, sophomore
DENISON: Courtney Sorensen, clarinet, freshman
DES MOINES: Daniel Menzel, clarinet, junior; Nadir Nimry, alto saxophone, junior
DEWITT: Adrienne Zimmer, mellophone, freshman
DUBUQUE: Adam Merkes, sousaphone, sophomore
DYERSVILLE: Brian Kass, tenor saxophone, freshman
ELDRIDGE: Nicholas Hennigan, drumline; Jeffrey Wolf, trumpet, graduate; Matthew Wolf, alto saxophone, sophomore
EXIRA: Lucas Petersen, sousaphone, senior
FAIRFAX: Nathan Brimeyer, drumline
FARLEY: Julia Heitz, mellophone, graduate; Andrea Reinhardt, piccolo, junior
FORT DODGE: Megan Cassady, trombone, freshman; Nathan Cassady, trumpet, sophomore
FORT MADISON: Chase Lampe, trombone, freshman
GARNAVILLO: Kathryn Werges, trombone, freshman
GILMAN: Nathan Wolken, trombone, sophomore
GLENDALE HEIGHTS: Samantha Gubricky, clarinet, freshman
GOWRIE: Thomas Petersen, trumpet, freshman
GREENE: Nathan Stark, trombone, senior
HAMPTON: Ethan Kazmerzak, mellophone, freshman
HARLAN: David Kinkennon, sousaphone, graduate
HOLY CROSS: Kyle Pape, trombone, freshman
INDEPENDENCE: Bradley Flaucher, trumpet, graduate; Melanie Smith, trombone, junior
INDIANOLA: Carly Kazmerzak, piccolo, junior
IOWA CITY: Mondell Beach, drumline, freshman; Caitlin Cross, drumline, junior; Erica Huttner, clarinet, senior; Darren Look, trumpet, junior; Greg Reimann, drumline; Phillip Ward, mellophone, sophomore
IOWA FALLS: Justin Ullestad, drumline, junior
JOHNSTON: Tim Clay, alto saxophone, sophomore; Brian Sloan, alto saxophone, senior
KEOSAUQUA: Jacob Cassens, alto saxophone, freshman
KEOTA: Jeffrey Crone, trombone, senior
LARCHWOOD: Andrew Lynch, trombone, freshman
LECLAIRE: Ashley Daugherty, clarinet, freshman
LEMARS: Rachael Mooney, alto saxophone, junior
LEON: Rebecca Meier, alto saxophone, sophomore
LONG GROVE: Adam Schroeder, trombone, senior
MALCOM: Kelsey Kolars, trumpet, junior
MALVERN: Justin Sukup, baritone, junior
MARBLE ROCK: Tucker Brinkman, sousaphone, freshman
MARION: Collette Blake, clarinet, senior; Michelle Goldberg, trumpet, sophomore; Stephanie Kaplan, trombone, freshman; Allison King, piccolo, junior; Kyle Moscrip, trumpet, freshman; Benjamin Reid, baritone, freshman; Laura Sauer, tenor saxophone, sophomore; Sarah Standley, drumline, sophomore; Rachel Thom, trumpet, freshman; Benjamin Ungs, trombone, sophomore
MASON CITY: Jessica Palmer, trumpet, sophomore
MAYNARD: Laine Suckow, tenor saxophone, junior
MERRILL: Benjamin Bogenrief, clarinet, senior
MOVILLE: Danielle Paulsen, trumpet, sophomore
MUSCATINE: Samuel Baker, drumline; Alex Carl; alto saxophone; freshman; Jeffrey Carl, trumpet, sophomore; Benjamin Dicks, sousaphone, freshman; Noah Eichelberger, clarinet, freshman
NORTH ENGLISH: Kelsey Ballas, trombone, sophomore; Michael Carter, alto saxophone
NORTH LIBERTY: Rebekah Peterson, piccolo, freshman; Justin Plasket, trombone, junior
OGDEN: Michael Boehm, trumpet, senior
OXFORD: Quenisha Soukup, clarinet, freshman
RED OAK: Anna Jones, clarinet, sophomore
RIVERSIDE: Sarah Borland, clarinet, freshman; Erin Weber, trumpet, sophomore
SOLON: Daniel Edwards, trombone, sophomore; Paul Upmeyer, sousaphone, sophomore
SWISHER: Danielle Wright, drumline
TIPTON: Rebecca Odeen, drumline
URBANDALE: Kayla Garvin, clarinet, junior; Allyson Mayer, alto saxophone, freshman; Zach Noonan, baritone, freshman; Thaddaeus Reeves, trumpet, sophomore; Heather Smith, alto saxophone, freshman; Anne Talbot, clarinet, senior; Sara Van Wyk, clarinet, sophomore
VICTOR: Tom Stiefel, alto saxophone, graduate
WALFORD: Daniel Gillen, drumline
WAVERLY: Chelsey Bliss, mellophone, freshman
WEST BURLINGTON: Emily Christensen, clarinet, sophomore
WEST DES MOINES: Rebecca Broich, trombone, sophomore; Aroon Chande, trumpet, freshman; Nick Fetty, sousaphone, sophomore; Christian Harms, mellophone, senior; Laura Silka, piccolo, junior; Nicholas Waymire, mellophone, sophomore
WILLIAMSBURG: Rose Schmidt, trumpet, sophomore; Meghan Grobe, piccolo, senior; Rachel Heck, piccolo
WILTON: Danielle Daehn, trumpet, sophomore, Patrick Jennings, trombone, freshman; Dana Telsrow, sousaphone, freshman
WORTHINGTON: Brian DeHoff, trumpet, freshman; Nicholas DeHoff, trombone, freshman

COLORADO
BROOMFIELD: Erica Silver drumline

FLORIDA
MIAMI: Amanda Kendal-Brown, drumline, junior
ORANGE PARK: Paul Henricksen, trombone

ILLINOIS
ALPHA: Thomas Briggs, alto saxophone, junior
AMBOY: Jennifer Mekeel, piccolo, junior
AURORA: Katherine Jepson, piccolo, sophomore; Samuel Kowalski, drumline; Seth Larson, baritone, freshman
BATAVIA: Kenneth Herrmann, sousaphone, sophomore; Meghan Leiferman, trumpet, junior
BLOOMINGDALE: Joseph Valenti, clarinet, freshman
BLOOMINGTON: Hannah Herzog, clarinet, senior
BUFFALO GROVE: Jason Wayne, trumpet, sophomore
CARY: Kelly Barnett, baritone, sophomore
DEKALB: Michael Holder, mellophone, sophomore
EAST MOLINE: Gregory Morgensen, trombone, freshman; Alan Morris, drumline, sophomore
EDWARDSVILLE: Rachel Russell, piccolo, freshman
ELBURN: Eric Gordon, trumpet, junior
ELGIN: Daniel Stiles, alto saxophone, senior; Richard Stiles, alto saxophone, graduate
ELK GROVE VILLAGE: Joseph Piasecki, drum major, junior
FRANKFORT: Taylor Hedman, trumpet, freshman
GLENDALE HEIGHTS: Scott Carter, trumpet, freshman; Howard Chen, sousaphone, senior
GURNEE: Steven Boswell, trombone, freshman
HIGHLAND PARK: Jack Kligerman, alto saxophone, senior
HOFFMAN ESTATES: Vivian Lin, piccolo, sophomore
LAKE ZURICH: Zachary House, mellophone, senior; Eric Jaffe, sousaphone, junior
LIBERTYVILLE: Lauren Nudelman, piccolo, freshman: Anna Pollema, alto saxophone, freshman
LINCOLNSHIRE: Christina Parenti, clarinet, sophomore
LONG GROVE: Matthew Martini, trumpet, sophomore
METAMORA: Neil Coffman, trombone, graduate
MT PROSPECT: Kevin Panczyk, trombone, freshman; Andrew Hajduk, trumpet, freshman
NAPERVILLE: Lauren Digiorgio, piccolo, freshman; Mary Garvert, alto saxophone, freshman; Jutin Khanna, drumline; Nicholas Leonardi, alto saxophone, freshman; Bradley Lindgren, trumpet, freshman; Kelly Maginnis, sousaphone, sophomore; Alex Russeau, trumpet, junior; Melissa Schroeder, clarinet, freshman; Stevan Vasich, trumpet, sophomore
NEW LENOX: Daniel DiMonte, trumpet, freshman
NORTH AURORA: Megan Nolan, trumpet, sophomore
ORLAND PARK: Rebecca Maher, drumline
PALATINE: Jeffrey Austin, alto saxophone, senior; Steven Burdsall, trumpet, senior; John Emigh, drumline, sophomore; Joseph Olson, trumpet, junior
PLAINFIELD: Eric Burknap, baritone, senior
PRINCETON: Samantha Fehlhafer, piccolo, sophomore
QUINCY: Kristen Spurrier, clarinet, freshman
ROCK ISLAND: Jennifer Downing, piccolo, senior
ROSELLE: Mary Weaver, clarinet, junior
ROSEMONT: Kyle Sustich, trumpet, senior
ROUND LAKE BEACH: Casey Schlaak, drumline, junior
SPRING GROVE: Hollis Dubois, trumpet, freshman
SPRINGFIELD: Katherine Kolkmeier, piccolo, freshman
VERNON HILLS: Amanda Carlson, piccolo, sophomore; Kathleen Loerch, piccolo, freshman
WAUCONDA: Jeffrey Bosacki, baritone, freshman
WESTERN SPRINGS: Michael Yocius, baritone, graduate
WHEATON: Molly Rod, drumline, junior

INDIANA
SUNMAN: Emily Batta, drumline

KANSAS
OVERLAND PARK: Neal Ternes, trumpet, junior

MINNESOTA
ADRIAN: Elizabeth Krohe, clarinet, junior
BEMIDJI: Jeffrey Trachta, trumpet, graduate
BUFFALO: Nicholas Job, tenor saxophone, junior
CLARKFIELD: Joseph Larson, drumline
EDEN PRAIRIE: Zachary Hanson, sousaphone, sophomore
MAPLEWOOD: Sandra Clasen, clarinet, sophomore
ROCHESTER: Albert Depman, trumpet, freshman; Kyle Kubat, trumpet, freshman

MISSOURI
BLUE SPRINGS: Christopher Woody, trombone, freshman
O'FALLON: Andrew Myers, trumpet, sophomore
ST PETERS: Leah Bowman, piccolo, sophomore

NEW JERSEY
MAPLEWOOD: Christopher Copeland, sousaphone, senior

NEW YORK
WILLIAMSVILLE: Chelsea Russell, Golden Girl, junior

SOUTH DAKOTA
CROOKS: Kathryn Mehlbrech, tenor saxophone, junior

TEXAS
LEWISVILLE: Benjamin Via, alto saxophone, freshman

WISCONSIN
CEDARBURG: Joseph Dvorak, trumpet, senior
DEFOREST: Elizabeth Bible, sousaphone, freshman
DODGEVILLE: Madeleine Valyo, piccolo, freshman
FITCHBURG: Brenna Turner, mellophone, senior
LA CROSSE: Alexander Korish, trumpet, junior
MEQUON: Zach Spindler, trombone, sophomore
VERONA: Brennan Lentz, alto saxophone, senior
WATERFORD: Dustin Davis, alto saxophone

STORY SOURCE: University of Iowa Arts Center Relations, 300 Plaza Centre One, Iowa City, IA 52242-2500

MEDIA CONTACT: Winston Barclay, 319-384-0073, winston-barclay@uiowa.edu